12.07.1977 – 29.09.2020
Şəhid Budaqov Rufiz Şirzad oğlu 12 iyul 1977 tarixində Naxcıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayon Tivi kəndində dünyaya göz aşmışdı. Rufiz Budaqov Tivi kəndində yerləşən M.Kərimov adına tam orta məktəbdə təhsil almışdı.
1995-ci ildən Ordubad rayon hərbi hissəsində həqiqi hərbi xidmətə yollanmış və ömrünün digər yarısını Vətənə xidmətlə başa vurmuşdur. Ailəli idi. Günay, Könül, Rəvan adlı 3 övladı var.
Azərbaycan Ordusunun giziri olan Rufiz Budaqov 2020-ci il sentyabrın 27-da Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı Murovdağ istiqamətində gedən döyüşlərdə zamanı şəhid olmuş və II Fəxri Xiyabanda dəfn edilmişdir.
Şəhidimiz evin böyük övladı olub. Həyat yoldaşı Nüşabə Budaqova deyir ki, Rufiz şəhid olan günü onlarla əlaqə saxlayıb:
“O, tank fərmandehi idi. Mənə zəng etdi, dedi ki, məndən nigaran qalmayın. Həmin vaxt əlaqə kəsildi. Murov yüksəkliyi uğrunda qəhrəmancasına döyüşüb. Rufiz mehriban adam idi. İşlə əlaqəli evdə çox olmurdu. O, evə gələndə bizim üçün bayram olurdu. İşini çox sevirdi. Tankda hər hansı bir problem olan zaman onu özü söküb düzəldirdi. Vətəninə, torpağına bağlı insan idi. Onun üçün də döyüşə ilk gedənlərdən oldu”.
Binəqədi rayonunda şəhidimizin adına küçə verilmişdir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamlarına əsasən Rufiz Budaqov ölümündən sonra “Qarabağ ” ordeni ilə, “Vətən uğrunda” və "Suqovuşanın azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edilmişdir.

Шахид Будагов Руфиз Ширзад оглы родился 12 июля 1977 года в деревне Тиви, Ордубадского района, Нахичеванской Автономной Республики. Руфиз Будагов получил образование в средней школе имени М.Керимова в деревне Тиви.
С 1995 года он проходил действительную военную службу в воинской части Ордубадского района и посвятил оставшуюся часть своей жизни службе Родине. Был женат. У него осталось трое детей: Гюнай, Кёнуль и Раван.
Руфиз Будагов, прапорщик Азербайджанской армии, погиб 27 сентября 2020 года во время боёв в направлении Муровдага, в ходе Отечественной войны за освобождение территорий, оккупированных Арменией. Он был похоронен на Второй Аллее Почётного захоронения.
Шахид был старшим ребёнком в семье. Его жена Нюшаба Будагова вспоминает, что в день, когда Руфиз погиб, он связался с ними: "Он был командиром танка. Он позвонил мне и сказал, чтобы мы не беспокоились. В тот момент связь оборвалась. Он героически сражался за высоту Муров. Руфиз был добрым человеком. Из-за работы он редко бывал дома. Когда он приходил домой, для нас это был праздник. Он очень любил свою работу. Если в танке была какая-то проблема, он сам её решал. Он был привязан к своей Родине и земле, поэтому был среди первых, кто пошёл в бой".
В честь шахида была названа улица в Бинагадинском районе. Руфиз Будагов был посмертно награждён орденом "Карабах", медалями "За Родину" и "За освобождение Суговушана" указами Президента Азербайджана Ильхама Алиева.