12.07.1977 – 29.09.2020
Şəhid Budaqov Rufiz Şirzad oğlu 12 iyul 1977 tarixində Naxcıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayon Tivi kəndində dünyaya göz aşmışdı. Rufiz Budaqov Tivi kəndində yerləşən M.Kərimov adına tam orta məktəbdə təhsil almışdı.
1995-ci ildən Ordubad rayon hərbi hissəsində həqiqi hərbi xidmətə yollanmış və ömrünün digər yarısını Vətənə xidmətlə başa vurmuşdur. Ailəli idi. Günay, Könül, Rəvan adlı 3 övladı var.
Azərbaycan Ordusunun giziri olan Rufiz Budaqov 2020-ci il sentyabrın 27-da Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı Murovdağ istiqamətində gedən döyüşlərdə zamanı şəhid olmuş və II Fəxri Xiyabanda dəfn edilmişdir.
Şəhidimiz evin böyük övladı olub. Həyat yoldaşı Nüşabə Budaqova deyir ki, Rufiz şəhid olan günü onlarla əlaqə saxlayıb:
“O, tank fərmandehi idi. Mənə zəng etdi, dedi ki, məndən nigaran qalmayın. Həmin vaxt əlaqə kəsildi. Murov yüksəkliyi uğrunda qəhrəmancasına döyüşüb. Rufiz mehriban adam idi. İşlə əlaqəli evdə çox olmurdu. O, evə gələndə bizim üçün bayram olurdu. İşini çox sevirdi. Tankda hər hansı bir problem olan zaman onu özü söküb düzəldirdi. Vətəninə, torpağına bağlı insan idi. Onun üçün də döyüşə ilk gedənlərdən oldu”.
Binəqədi rayonunda şəhidimizin adına küçə verilmişdir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamlarına əsasən Rufiz Budaqov ölümündən sonra “Qarabağ ” ordeni ilə, “Vətən uğrunda” və "Suqovuşanın azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edilmişdir.

Martyr Budagov Rufiz Shirzad oglu was born on July 12, 1977, in the village of Tivi, Ordubad district, Nakhchivan Autonomous Republic. Rufiz Budagov received his education at the M.Karimov secondary school in the village of Tivi.
Since 1995, he had been serving in the military unit of the Ordubad district and spent the rest of his life serving the Homeland. He was married and had three children: Gunay, Konul, and Ravan.
Rufiz Budagov, a warrant officer of the Azerbaijani Army, was martyred on September 27, 2020, during the battles in the direction of Murovdag, during the Patriotic War for the liberation of territories occupied by Armenia. He was buried in the Second Honorary Alley.
The martyr was the eldest child in the family. His wife Nushaba Budagova recalls that on the day Rufiz was martyred, he contacted them: "He was a tank commander. He called me and said not to worry about him. At that moment, the connection was lost. He heroically fought for the Murov Heights. Rufiz was a kind person. Due to work, he was not often at home. When he came home, it was a celebration for us. He loved his job very much. If there was a problem with the tank, he would fix it himself. He was very attached to his homeland and land, which is why he was among the first to go into battle".
A street was named in his honor in the Binagadi district. Rufiz Budagov was posthumously awarded the "Karabakh" Order and the medals "For the Motherland" and "For the Liberation of Sugovushan" by the decrees of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev.